Medikal nedir?


Medikal, sağlığı korumak ve sağlığı geri getirmek için yapılan uygulamaların tümüne denir. Daha kısa bir ifadeyle ‘şifa sanatıdır” diyebiliriz. Dolaysıyla “tıp sanatı” da diyebiliriz. Bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere medikal ve tıp ifadeleri birbiri içindedir.

Medikal, “tıbbi malzemeler” anlamına gelir ifadesi yanlış değil ama çok çok eksik bir ifadedir.
Medikal ifadesi ülkemizde daha çok tıbbi malzeme satan özel firmalara verilen ad olarak kullanılmaktadır. Ama yukarıdaki ifadelerden de anlıyoruz ki hastaneler, tıbbi malzeme satan firmalar, eczaneler gibi sağlık hizmeti veren her birim medikal kapsamına girer.

Yukarda anlattıklarımız yanında başka başka ifadelerde kullanılabilir. Örneğin; medikal, “şifa ve bilimdir” veya “tıbbın teknik tarafıdır” da denebilir.

Piyasada birbirinden farklı pek çok çeşit ve modelde medikal malzemeler vardır. Ancak bunlar içinde hemen hemen her medikal firmasında bulunan, en çok tercih edilen belli başlı bazı sağlık ürünleri vardır.

  • İnfüzyon
  • Yoğun Bakım – Kritik hastaların tedavi edildiği yoğun bakım ünitelerinde, Medbar ürünleri gerek hasta konforu gerekse olabilecek komplikasyonları önleme özellikleri ile öne çıkmaktadır.
  • Kadın Doğum Ürünleri – Gerek operasyonel gerekse teşhis-tanı amaçlı işlemlerde hijyen, kullanım kolaylığı, hassasiyet sağlanır.
  • Örtü Grubu – Örtü grubu ürünler kamera, mikroskop, skopi, floroskopi kullanılarak yapılan işlemlerde hastadan cihaza-cihazdan hastaya kontaminasyonu (bulaşmayı) önler.
  • Endoskopi – Tedavi ve teşhis amaçlı yapılan endoskopi işlemleri sırasında gerek hasta gerekse kullanıcı açısından hijyen ve kullanım kolaylığını endoskopi ürünlerimiz ile sağlayabilirsiniz.
  • Cerrahi Ürünler – Cerrahi ürünler ile cerrahi işlemlerde hijyen, kullanıcı için kolaylık, hasta için minimum risk.

    Türkiye’nin ilki …

Medbar yüksek kalitede tek kullanımlık sarf malzemeler araştırıp, geliştirip, tasarlayıp üretmektedir. 35 yıllık deneyimi ile pazara yenilikçi, birbirini tamamlayıcı ve ulaşılabilir ürünler sunmaktadır.

Ümit Ömer Baran 1979 yılında tek kullanımlık medikal malzemeler üretimi için alt yapı çalışmalarına başlamıştır. 1984 yılında İztıpsan Ümit Ömer Baran tarafından Karabağlarda aile şirketi olarak kurulmuştur. 25 çalışanı ile tek kullanımlık medikal ürünler konusunda Türkiye’de de hiç üretilmemiş malzemelerin üretilmesine onculuk yapmıştır. Göz Bandı, Mikroskop Kılıfı ve Kamera Kılıfı gibi tek kullanımlık malzemelerin Türkiye’de ilk, dünyada sayılı üreticilerinden olmayı başarmıştır. 1998 yılında çoklu ortaklığa dönüştükten sonra diğer ortakların sanayici kökenli olmamasından dolayı 1999 yılında Ümit Ömer Baran şirket ortaklığından ayrılmıştır. Ardından tek kullanımlık medikal malzemeler piyasasının artışı gözlenmiş; enfeksiyon kontrolü ön plana çıkacağı düşünülerek, sektöre tekrar girmek için stratejiler oluşturulmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here