Bakan duyurdu: Bu belge için artık kurumlara gidilmeyecek, internet üzerinden alınacak!

0
38

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sosyal medya hesabı üzerinden önemli bir bilgilendirmede bulundu. Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamaya göre, Ticaret sicili belgeleri, artık ülkemizin tamamında Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden elektronik ortamdan alınabilecek. İşte Bakan Pekcan’ın konuya ilişkin açıklamaları…

Kamu kurumlarından alınan çoğu belge artık internet üzerinden de alınabiliyor. Bu kapsamda Bakan Pekcan önemli bilgilendirmelerde bulundu. Resmi twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan Bakan Pekcan, MERSİS üzerinden yürütülen ticari işlemlerin kapsamını genişletmeye devam ettiklerini belirterek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğiyle başlattıkları MERSİS üzerinden elektronik belge uygulamasının 5 Nisan 2021 itibarıyla 238 ticaret sicili müdürlüğünün tamamında devreye alındığını bildirdi.

Bakan Pekcan açıklamalarında, ticaret sicili müdürlüklerine fiziki başvuru ile alınabilen ticaret sicili tasdiknamesi, iflas ve konkordato belgesi, merkez nakli belgesi, durum belgesi gibi ticaret sicili belgelerinin artık Türkiye’nin tamamında MERSİS üzerinden elektronik ortamda alınabileceğini söyledi.

Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

“Ticarette dijitalleşmeye, ticari işlemlerin daha kolay, şeffaf, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine ve ticaret sicili müdürlüklerimizin performans ve hizmet verimliliklerinin artırılmasına katkı sağlayacak bu uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum.”

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here