Tarlalar küçültülerek parsellere ayrılabilir mi?

0
49

Tarım arazileri küçültülerek parsellere bölünemiyor. Bunun sebebi, tarım arazisinin kaçak parsellere bölünmesi halinde tarıma elverişliliğini kaybetmesi. Bu nedenle bunlar mevzi imar planları yapılmadan daha küçük parsellere bölünemez.

Tatbikatta görülen bir unsur bulunuyor; birileri arazinin üzerinde dikdörtgen çizgiler çizerek tarlayı parsellere ayırmış gibi yapıyor ve özel sözleşmelerle bu bölümlern satışını gerçekleştiriyor. Böyle bir satış, alıcı yönünden geçerli olmuyor. Aslında bu durum aldatmacadır. Bu gibi tarlalarda bir gün bu mahalde mevzi imar planları hazırlanır. Bu alanlar şehirleşmeye başladığında, plan notlarında belirtilen minimum parsel alanlarına bölünebilir.

Peki ortaklar arasında bile 500 metrekarelik alanlara bölünemeyen bir tarla, nasıl olmuş da bir dönümlük parsellere halinde bölünmüş?

Okuyucuya bir dönümün nasıl olup da 500 metrekarelik hisselere bölünebileceğini, mevkiin teknik yönden durumu belli olmadığı için söylenemez ancak önce ellerindeki satın almaya konu olan belge incelenmeli.

Kaynak: Emlakkulisi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here