TOKİ’den 110 bin TL’ye ev! İşte TOKİ başvuru ve kura tarihleri…

0
36

TOKİ ucuz ev satışlarını sürdürüyor. Alt ve orta gelir grubunu ev sahibi yapabilmek için sürekli yeni projeleri hayata geçiren TOKİ, halihazırdaki projelerindeki evlerin satışlarını da sürdürüyor. Piyasa koşullarının çok altında fiyatlarla alt ve orta gelir grubuna sunulan evler 2+1, 3+1 seçeneklerine sahip. TOKİ yıl sonuna kadar 10 ilde ucuz ev satışlarına devam edecek. Evlerin fiyatları metrekarelerine ve özelliklerine göre değişiyor. En ucuz ev 1101 bin TL’den başlıyor.

TOKİ alt ve orta gelir grubu için ev satışlarını sürdürüyor. Birçok ilde çalışmalar devam ederken, birçok projede anahtar teslim aşamasına gelindi. TOKİ, çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, 10 ilde 110 bin TL’den başlayan ucuz ev satışlarını da sürdürüyor. Kura esası ile yapılacak satışlar için başvuru ve kura tarihleri belli oldu. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği kampanyada en çok merak edilen soruların başında, başvuru şekli ve şartları geliyor.

TOKİ ALT GELİR GRUBU EVLERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

TOKİ’nin alt gelir grubu projelerine başvurabilmek için belli şartlar aranıyor. O şartlar TOKİ’nin sitesinde detayları ile yer alıyor.

TOKİ alt gelir grubu evleri için başvuru şartları şöyle:

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1. T.C. vatandaşı olması,

2. Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması,

3. Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,

4. Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç),

5. Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),

6. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net ₺5.500 olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla ₺5.500 olması gerekmektedir. İstanbul ilinde gelir şartı ₺6.000 olarak uygulanmaktadır.),

7. Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması, gerekmektedir.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar, konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.

Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru sahipleri,

Kimlik Fotokopisi,

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”

Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),

Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı, İbraz edeceklerdir.

 

KAYNAK: Sabah

 

Kaliteli Hosting --------------------------------------------------------------------------------------------------

Ucuz ve Kaliteli Hosting Hizmeti, 100% CPU ve Full SSD Platform, Ekonomik Hosting Paketler kentajans.com.tr Farkıyla. 7/24 Teknik Destek, Üst Düzey Güvenlik ve Hız. Ücretsiz 7/24 Destek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here