81 İl Valiliğine gönderildi: Şehirler arası seyahatlerde uygulanacak!

0
33

Türkiye’de dün saat 19:00’dan itibaren tam kapanma uygulanmaya başlandı. Bayram sonuna kadar uygulanacak yasak kapsamında 81 İl Valiliğine yeni bir genelge gönderildi. Seyahat İzin Belgesi konulu ek genelgede kamu görevlileri, sporcu, yönetici ve diğer görevlilerinin şehirler arası seyahatlerine izin verileceği belirtildi.

Gelen son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı illere seyahat İzin Belgesi konulu ek genelge gönderdi.

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede şu ifadeler kullanıldı:

”Genelge kapsamında; zorunlu bir kamusal görevin ifası için kurumlarınca görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin yanı sıra profesyonel spor müsabakaları ile yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacağına yönelik ilgili federasyonlarınca belge düzenlenmiş olan milli sporcular, yöneticiler ve diğer görevlilerin (hakem, gözlemci, temsilci vb.) her türlü vasıtayla yapacakları şehirlerarası seyahatlerde kimlik kartı ve görev belgesinin ibrazı yeterli olacak.Ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeyecek.

Toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs vb.) yapılacak seyahatlerde toplu ulaşım faaliyetlerinde bulunan işletme veya firmalar tarafından bu hususa ilişkin kontrol sağlanacak. Kimlik kartı ve görev belgesi düzenlenmiş olan kişilerin (ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeden) toplu ulaşım araçlarına kabulleri sağlanacak.

Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde şartları tutan kamu görevlileri, sporcu, yönetici ve diğer görevlilerinin şehirlerarası seyahatlerine izin verilecek ve seyahat izin belgesi istenmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak”

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here