Araç Kiralayan Kişilerin Sorumlulukları Nelerdir?

0
56

İş seyahatlerinde, tatil planlarında ya da firma olarak araç satın almak yerine araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. Sizler için araç kiralama ile ilgili sorumluluklarınızı sıraladık. Kiralama işleminin hukuken geçerli olması için kiralayan ve kiracı taraf mutlaka bir araç kiralama sözleşmesi imzalamalıdır. Bazen zaman kaybı olmaması için çoğu sözleşmeyi okumadan imzalarız. Eğer böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız çoğu rent a car firması, kendi internet siteleri üzerinde sözleşme detaylarını ve sözleşmede yer alan sorumlulukları ile ilgili detaylı bilgiler paylaşır. Araç kiralama sözleşmesi ve araç teslim tutanağı imzalamama durumunda ise çoğunlukla sözleşmenin içeriğini kabul etmiş sayılırsınız.

Aslında birçok firmanın bu sorumluluğu belirtmesine bile gerek yoktur. Her araç kiralayan kişi sözleşme süresi devam ettiği sürece, aracı 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmak zorundadır. Bu kurallara uyulmadan kullanılan kiralık araçlarda yaşanacak sorunların sorumluluğu da kiralayan kişiye aittir.

Araç, kiralayan firmaya iade edilse bile, kiracının kullandığı süreler içinde oluşan suçlar, trafik ve park cezaları, kaçak OGS ve HGS geçişlerinin sorumluluğu kiracıya aittir.

Çoğu firma kiraladıkları araçlar arızalandığı zaman kendilerine haber verilmesi gerektiğini söyler. Araçla ilgili aksaklıklar için firmaların anlaştığı özel servisler olabilir. Dolayısıyla kiracı tarafın araç arızasıyla karşılaştığında kendi imkanlarıyla aracı tamir ettirmesi yanlış bir davranıştır.

Aynı zamanda arızalı bir kiralık aracın tamir ettirilmesi görevi kiracıya da ait değildir. Firmanın bilgisi olmadan müdahale etmemek gerekir. Aynı zamanda kiracının kendi güvenliği için araçtaki fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini tamamlamaması gerekir. Her firma kendisine 7/24 haber verilmesi için kiracılara özel numaralar verir. Acil durumlarda kendi başınıza hareket etmek yerine mutlaka size verilen numaraya ulaşmalısınız.

Araç kiralama firmaları çoğunlukla sözleşme düzenlerken aracı kullanacak kişinin kim olduğunu bilmek isterler. Aynı zamanda aracı kullanacak kişiye ek olarak başka bir kullanıcı da olacaksa bu bilgi de firmaya bildirilir. Sözleşme üzerinde belirtilen kişiler dışında birinin aracı kullanması kiracı taraf için dezavantajlı bir durumdur. Kiralama yapan firma haklı olarak sizin aracı başka birine verdiğinizi ve bu durumdan kâr elde ettiğinizi düşünebilir.

KAYNAK: adana rent a car

Kaliteli Hosting --------------------------------------------------------------------------------------------------

Ucuz ve Kaliteli Hosting Hizmeti, 100% CPU ve Full SSD Platform, Ekonomik Hosting Paketler kentajans.com.tr Farkıyla. 7/24 Teknik Destek, Üst Düzey Güvenlik ve Hız. Ücretsiz 7/24 Destek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here