Başkan Kırgöz’ün iş bilmezliği Dikili’yi otogarsız bıraktı

0
11

CHP’li Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, ilçede hizmet veren şehirlerarası otobüs terminalini, yenisini yapmadan, ‘belediye hizmet binası yapacağım’ diyerek yıktı. Yıkılan terminalin yerine yeni yer gösterilmeyince her yaz binlerce vatandaşı turistik ilçeye taşıyan şehirlerarası otobüs işletmeleri deyim yerindeyse yersiz, yurtsuz kaldı. AK Parti Dikili İlçe Başkanı Tahsin Şekerci; “Yenisini yapmadan var olan terminali yıkan dünyada başka bir belediye başkanı yoktur. Bunun adı beceriksizliktir. Bunun adı iş bilmezliktir.” dedi.

İzmir’in Dikili ilçesinde hizmet veren şehirlerarası otobüs terminali, CHP’li Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün talimatıyla belediye hizmet binası yapmak üzere yıkıldı. Otogar yıkılıp yerine terminal tahsis edilmeyince şehirlerarası otobüs işletmeleri açıkta kaldı. Terminalsiz kalan turistik ilçeye özellikle yaz aylarında her gün binlerce kişiyi taşıyan şehirlerarası otobüs firmaları ve şehir içinde hizmet veren dolmuş firmalarına yeni yer gösterilmedi.

Firmalar bilet satışlarını zor şartlar altında, eski terminalin önünden geçen Ayvalık ve Bergama yönünden gelen araçların kente giriş yaptığı Atatürk Caddesi üzerine koydukları derme çatma barakalarda yapmaya başladı. Tüm bunlar da yetmezmiş gibi yıkılan terminalin yerine yapılacağı söylenen belediye hizmet binasının inşaatı da yüklenici firmanın iş bırakması nedeniyle yarım kaldı. Kent merkezindeki alan adeta mezbeleliğe dönüştü.

ESNAF MAĞDUR OLDU

Yaşananlara isyan eden şoför esnafı, Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün kendilerine verdiği sözleri yerine getirmediğini, yüzüstü bıraktığını öne sürdü. Başkan Kırgöz’ün yeni bir garaj sözü verdiğini hatırlatan esnaf “Maalesef başkan sözünde durmadı. Ne yer gösterdi ne de yeni bir garaj yaptı. Bizi resmen kaderimizle baş başı bıraktı. Büyük mağduriyet yaşıyoruz.” diye konuştu.

SÖZ VERDİ AMA…

İlk başlarda terminalin yıkılmasına karşı çıktıklarını belirten hat şoförleri; “Bize her türlü sözü verip yemin ettiler. ‘Yeter ki kabul edin. Size mükemmel bir garaj yapacağız’ dediler. Bizde ‘tamam’ dedik. Ocak ayında aniden gelip yazıhaneleri boşaltmamızı istediler. Bizi apar topar kapı önüne koyup kaderimizle baş başa bıraktılar. 3 aydır eski garajın önünde, yol kenarındaki ceplerden araçlarımızı kaldırıyoruz. Bekleme yeri olmadığı için arkadaşlar araçlarını sokak aralarına park etmek zorunda kalıyor. Yağmurlu havalarda yağmurdan, yazın ise güneşten korunmak için yolcunun altına gireceği bir sundurma dahi yok. Rezillik, kepazelik diz boyu. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bizden bir de vermedikleri hizmetin parasını istiyorlar. Geçenlerde arkadaşlarımızdan işgaliye ücreti istemişler. Sen bana garaj mı yaptın da benden para istiyorsun. Olacak iş değil.” diye konuştu.

ŞAKA GİBİ…

AK Parti Dikili İlçe Başkanı Tahsin Şekerci de Dikili’de yaşananların tam bir komedi olduğunu söyledi. “Yenisini yapmadan var olan terminali yıkan Dünyada başka bir belediye başkanı yoktur” diyen Şekerci şunları söyledi:

“Şu an yapımına başlanan proje 2018’de dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na onaylattıkları bir proje. Dikili Belediyesi, maalesef CHP’li Belediye Başkanlarının kötü yönetimi nedeniyle bugün Büyükşehir’in desteği olmadan kendi imkanları ile hiçbir şey yapamaz duruma geldi. Bu projeyi de büyükşehir belediyesine yaptırtmak için acele ettiler. Bir an önce yer teslimi yapmak için garaj esnafını apar topar kapı dışarı ettiler. Sonra da otogarı yıktılar. Bunun sonucu olarak da hem otobüs firmaları hem de vatandaş yeni bir yer tahsis edilmediği için mağdur oldu. Şu anda garajın önüne ufak bir cep yaparak koca otobüslerin yolcu indirip bindirdiği bir alan oluşturuldu. Sadece bir seyahat firmasının Dikili’ye 250 bin yolcu taşıdığını dikkate alırsak bunun gibi onlarca firma var. Burada çok ciddi bir mağduriyet söz konusu. Bu iş bilmezlikten başka bir şey değil. Küresel ekonomik sıkıntılardan dolayı işi alan firma da belediye hizmet binası inşaatını yarım bıraktı. Geldiğimiz noktada ortada ne belediye hizmet binası var ne de otogar. Koskoca Dikili terminalsiz kaldı. Bu büyük bir ayıp.” dedi.

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here