Dolar kurunda bugün ne gibi değişikler oldu? (28 Eylül 2020 dolar – euro fiyatları)

0
60

Geçtiğimiz haftayı düşüşle kapatan dolar kuru yeni haftanın ilk gününe 7,6840 liradan, avro 8,9350 liradan başladı. Piyasaların gözü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklayacağı Yeni Ekonomi Paketine çevrildi.

Dolar euro ve altın fiyarları

Koronavirüs salgını ve dünyadaki küresel gelişmeler nedeniyle dolar ve avro kurundaki yükseliş  geçtiğimiz hafta Merkez Bankasının faiz yükseltmesi ile düşüşe geçmişti. Yeni haftaya ise dolar ve avro kuru yükselişle başladı. İç piyasaların bugün takip edeceği önemli bir veri bulunmazken küresel piyasalar, yeni haftada yoğun veri takvimine odaklandı.

Dünya genelinde artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının bölgesel de olsa sert tedbirleri yeniden gündeme getirmesi nedeniyle geçen hafta pay piyasalarında çoğunlukla satıcılı bir seyir izlendi.

Kovid-19 salgını nedeniyle ekonomiyi teşvik adımlarının devam edeceğine ilişkin haber ve açıklamalar satışları sınırlarken, yayımlanan makroekonomik veriler, ekonomik toparlanmanın ülke ve sektör bazında ayrışmalar olduğunu ortaya koydu.

Bu hafta ABD’de büyüme ve istihdam raporu ile dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) veri takviminde öne çıkarken, yurt içinde, enflasyon verisinin yanı sıra açıklanması beklenen YEP yatırımcıların odağında bulunuyor.

ABD’de haftanın son işlem gününde açıklanan dayanıklı mal siparişlerinin beklentilerin altında kalmasına karşın Kovid-19 salgınının ekonomik etkileriyle mücadeleye yönelik teşvik paketine dair beklentiler ve teknoloji hisselerinde yoğunlaşan alımlarla New York borsasında yükselişler görüldü.

Avrupa pay piyasalarında, Kovid-19 vakalarındaki artışın yeni tedbirleri gündeme getirmesi pay piyasalarında satışların güçlenmesine neden oldu.

Yurt içinde, cuma günü yüzde 0,41 artarak günü 1.124,17 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi, haftalık bazda yüzde 1,1 değer kazancıyla yükseliş eğilimini 3’üncü haftaya taşıdı. Geçen haftayı 7,6648’den tamamlayan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,6850 seviyesinden işlem görüyor.

 

BORSA İSTANBUL POZİTİF AYRIŞTI

Analistler, geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa beklentilerinin aksine politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 10,25’e çıkarması ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı kararların piyasaları desteklediğini belirterek, Doğu Akdeniz konusunda gerçekleştirilen yoğun diplomasinin de Borsa İstanbul’un dünya borsalarından pozitif ayrışmasını sağladığını kaydetti.

Yurt içinde gözlerin bu hafta YEP ve 2021 yılı merkezi yönetim bütçesine çevrildiğini aktaran analistler, yurt dışında ise dünya genelinde PMI ile ABD’nin büyüme ve istihdam raporu başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini bildirdi.

BAKAN ALBAYRAK, YEP’İ DUYURACAK

Ekonomide gelecek 3 yılın yol haritası niteliği taşıyan YEP’in Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bu hafta duyurulması bekleniyor. YEP ile 2021-2023 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat ve cari açık gibi temel makro göstergeler belirlenmiş olacak. Genel ekonomik koşulların gerekleri doğrultusunda hazırlıkları yürütülen programda, temel ekonomik büyüklükler yanında, makro politikalar, ilkeler ve hedefler de yer alacak. Program, özel sektör için de öngörülebilirliği artıracak ve sektörel bazlı hedefleri belirleyecek.

BDDK’DAN AKTİF RASYOSU KARARI

Analistler, bugün BDDK’nın duyurusuna göre, 1 Ekim’den itibaren aktif rasyosunda yapılan düzenlemenin de banka pay piyasalarını destekleyeceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 1.120 direnci üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yeni hedefin 1.155 seviyesi olacağını, 1.090 puanın destek konumuna geldiğini kaydetti.

BDDK duyurusuna göre, mevduat bankaları için yüzde 95 ve katılım bankaları için yüzde 75 olarak belirlenmiş olan aktif rasyosu değeri, sırasıyla yüzde 90 ve yüzde 70’e revize edildi.

28 Eylül tarihinde bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

28 Eylül tarihinde Dolar fiyatları

 

28 Eylül tarihinde bankalarda avro alış ve satış fiyatları şu şekilde:

28 Eylül tarihinde Avro fiyatlar

 

BUGÜN NE KADAR?

Serbest piyasada 7,6820 liradan alınan dolar, 7,6840 liradan satılıyor.

28 EYLÜL 2020 DOLAR fiyatları

28 EYLÜL 2020 AVRO BUGÜN NE KADAR?

8,9330 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 8,9350 lira olarak belirlendi.

28 EYLÜL 2020 DOLAR fiyatları

 

Kaynak : Bolge Gundem

Kaliteli Hosting --------------------------------------------------------------------------------------------------

Ucuz ve Kaliteli Hosting Hizmeti, 100% CPU ve Full SSD Platform, Ekonomik Hosting Paketler kentajans.com.tr Farkıyla. 7/24 Teknik Destek, Üst Düzey Güvenlik ve Hız. Ücretsiz 7/24 Destek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here