Sigortalı çalışanlar dikkat! Devlet 55 gün içinde hesaplarınıza para yatıracak

0
23

Sigortalı çalışan milyonlarca kadının dikkatine… Devlet çalışan kadınlara istihdam sağlamaya devam ediyor. Doğum yapan kadınlar SGK’y başvurarak 16 hafta doğum izni alan annelere, 55 gün içerisinde belirtmiş oldukları hesaba paralara yatırılıyor.

MAAŞIN ORTALAMASI ALINIYOR

Çalışan annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum izni parası yatırılıyor. 2020 senesinde günlük en az 31 lira 96 kuruşluk bir ödeme alan annelere bu sene günlük en az 38 lira 15 kuruş ödeme yapılıyor. Annelerin doğum izni parası doğumdan önceki son 3 ayda aldığı maaşın ortalaması alınarak hesaplanıyor.

ÖDEMEDEN NASIL FAYDALANABİLİRİZ?

Yeni doğan bebeğin kimlik kartı çıkarılmalı

Eşlerden birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup olmadığına bakılır.

Kimlik kartlarıyla birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sitesinde yer alan Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi doldurulması gerekiyor.

Evraklarını tamamlayanlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezleri’ne başvurularını yapabilirler.

Ödeme talebinde bulunan annelerin paraları belirtmiş oldukları banka hesaplarına yatırılıyor. Hesap bilgisi bulunmayan annelere ödemeleri PTT aracılığı ile gerçekleştirilir.

Kaynak: Ege Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here