Tüm dünyanın gözü orada! ‘Türkiye çöpe attı’

0
385

Dünya Libya’daki gelişmeler kilitlenmiş durumda. BM nezdinde tanınan meşru Libya hükümeti ordusu 5 Haziran’da Terhune’de kontrolü sağlamış, gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerden temizlenen bölgede toplu mezarlar bulunmaya başlanmıştı. Peki Libya’da neler oluyor. Uzmanlar anlattı…

Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölüm başkanı öğretim üyesi Doç. Dr. Savaş Biçer Libya’da yaşanan harekat ve yasa dışı Hafter güçlerinin son saldırılarıyla ilgili olarak elde edilen bilgilerin çoğu zaman gayrı resmi kanallara dayandığını ancak Hafter isyancılarının son direniş noktalarının da kırılmaya başladığını aktardı. Birleşmiş Milletler ilkelerine aykırı hareket eden Hafter’in emperyalist güçlerden aldığı desteklerin artık son bulacağını ve Mısır lideri Sisi’in son müdahalelerinin de isyancıları kurtaramayacağını ifade eden Biçer batının durumla ilgili resmi devletler düzeyinde tavır koymasını beklediğini ifade etti.

“UZUN SÜRE ORTAYA ÇIKMAYACAKTIR”

Türkiye’nin Libya konusunda aldığı pozisyonun sadece kendi çıkarları doğrultusunda değil uluslararası arenada da geçerliliği olan gerekli bir tavır olduğunu söyleyen Biçer, Türkiye’nin konuyla ilgili tutumunun Libya’nın yasal yönetiminden yana olmasının bölgenin gelecekteki durumunda ülke çıkarlarımız için en iyi sonucu verecek. Hafter bir kukladır, başlattığı isyanın bazı güçler tarafından desteklenmesi de bir kuklaya verilen destektir. Libya’dan kaçmış olabilir isyanı başarılı olmuş olsa dahi ülkeden yollanacağını düşünüyorum, uzun süre ortaya çıkmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Hürriyet

Kaliteli Hosting --------------------------------------------------------------------------------------------------

Ucuz ve Kaliteli Hosting Hizmeti, 100% CPU ve Full SSD Platform, Ekonomik Hosting Paketler kentajans.com.tr Farkıyla. 7/24 Teknik Destek, Üst Düzey Güvenlik ve Hız. Ücretsiz 7/24 Destek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here