CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir’de aylık periyotlarla tezgahına gidip sohbet ettiği simitçi Rojhat Akçakale ile fiyatları ve yurttaşın alım gücünü konuştu. Akçakale ile geçen yılın ekim ayında yaptığı fiyat sohbetini de paylaştığı video ile anımsatan Özkan, “Geçen yıl 2,5 TL olan simit bu yıl 5 TL. Bir dilim peynir geçen yıl 2,5 TL idi şimdi 5 TL. 2,5 TL olan boyozun fiyatı da 5 TL’ye yükseldi. Sizin enflasyon rakamlarınız yalan. Hayatın gerçeği sokakta, tezgahlarda halkın sırtında yük olmuş durumda. Millet seçimi bekliyor” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir Alsancak’ta simit tezgahı olan Rojhat Akçakale ile sohbet ederek sokağın nabzını tuttu. Akçakale ile belirli aralıklarla sohbet eden Özkan, geçen yılın ekim ayındaki fiyatlarla şu anki fiyatları karşılaştırarak yüksek artışa dikkat çekti.

“MİLLET SEÇİMİ BEKLİYOR”

Özkan, Rojhat Akçakale ile 2021 yılının ekim ayındaki fiyat sohbeti ile şimdiki görüşmesinin görüntülerinin yer aldığı videoyu “Geçen yıl 2,5 TL olan simit bu yıl 5 TL. Bir dilim peynir geçen yıl 2,5 TL idi şimdi 5 TL. 2,5 TL olan boyozun fiyatı da 5 TL’ye yükseldi. Sizin enflasyon rakamlarınız yalan. Hayatın gerçeği sokakta, tezgahlarda halkın sırtında yük olmuş durumda. Millet seçimi bekliyor” notuyla sosyal medya hesabından paylaştı. Özkan’ın paylaştığı videoda Akçakale ile arasındaki diyaloglar şöyle:

Tuncay Özkan: Rojhat nedir durumumuz?

Rojhat Akçakale: Vallaha abi fiyatlar değişti.

Tuncay Özkan: Efendim biliyorsunuz biz Rojhat’la birlikte sokağın ekonomisi programını yapıyoruz. İzmir’in en işlek caddesi Kıbrıs Şehitleri’nde simit satıyor, gevrek yani. Kumru satıyor. Alışverişin, insanların ekonomik durumunun nabzını tutuyoruz Rojhat’la beraber. Rojhatcım gevreğimiz, simidimiz ne oldu?

Rojhat Akçakale: Gevreğimiz 5 lira oldu.

Tuncay Özkan: 5 lira mı oldu, yapma ya…

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ekim ayı) Simit kaç liraydı geçen sene?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ekim ayı) 1.75.

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ekim ayı) Şimdi kaçtan satıyorsun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ekim ayı) Şimdi 2.5.

Rojhat Akçakale: Peynir 5 lira oldu.

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ekim ayı) Bir dilim peyniri kaça veriyordun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ekim ayı) 1.75.

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ekim ayı) Şimdi kaça veriyorsun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ekim ayı) 2.5.

Rojhat Akçakale: Bir gevrek, bir peynir 10 lira oldu. Kumru 12.5. Tahinli 10 liradan 15 liraya yükseldi. Domatesli kaşarlı 6 liradan 7 buçuğa yükseldi. Sütlü gevrekler 6 lira oldu.

Tuncay Özkan: Boyozumuz ne oldu?

Rojhat Akçakale: Boyozumuz 5 lira oldu?

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ekim ayı) Peki boyozu kaça satıyordun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ekim ayı) Boyoz 1.75.

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ekim ayı) Şimdi kaça satıyorsun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ekim ayı) 2.5 oldu.

Tuncay Özkan: Güllü böreğimiz vardı.

Rojhat Akçakale: Onlar 15 lira oldu. Kol böreği de var 25 lira. Pahalı olduğu için tezgahta bulundurmuyoruz.

Tuncay Özkan: Yumurta ne kadar oldu?

Rojhat Akçakale: Yumurta 5 lira oldu.

Tuncay Özkan: Bir yumurta 5 lira oldu, yapma ya. Bir gevrek, bir yumurta 10 lira oldu. Çay ne kadar?

Rojhat Akçakale: Çay 5 lira.

Tuncay Özkan: Nasıl insanlar alabiliyor mu?

Rojhat Akçakale: Artık alıştılar zamma. Hep zam zam diyorlar. Biraz düşüş var ama yine orta şekerli. Aşırı derecede kredi kartı çekmeye başladık. İlk zamanlar herkes şaşırırdı ama millet yavaştan kredi kartıyla geçiyor.

Tuncay Özkan: Simit 5 lira, yumurta 5 lira, peynir 5 lira. Geldik, bir yumurta aldık, bir peynir aldık, bir simit aldık 15 lira. Peki boyoz alırsak?

Rojhat Akçakale: Boyoz da alırsan yanına 5 lira, onunla 20 yapıyor.

Tuncay Özkan: Peki İzmir bombalar?

Rojhat Akçakale: İzmir bombası 10 lira oldu. 9 liradan bir lira arttı.

Tuncay Özkan: Peki alış nasıl, vatandaş nasıl bakıyor?

Rojhat Akçakale: Vatandaş hep bir dua içerisinde, 2023’ü bekliyorlar. Artık zamlara alıştılar. Hep isyandalar ama artık ses çıkarmıyorlar. Kararlılar, 2023’ü bekliyorlar.

Tuncay Özkan: Rojhat biliyorsun biz her seferinde aynı şeyi söylüyoruz. İlk seçimde bunlardan kurtulacağız, ilk seçimde bu zamları vatandaşımızın alım gücüne göre yeniden düzenleyeceğiz. Vatandaşımız sıkıntı çekmeden, her şeyi alıp yeme imkanına kavuşacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here