Kerem Alışık’tan ‘Sadri Alışık’ paylaşımı

0
12

Oyuncu Kerem Alışık, Türk sinemasında canlandırdığı ‘Turist Ömer’ karakteri ile hafızalarda kalan ve 1995 yılında hayatını kaybeden babası Sadri Alışık’ı 96. doğum gününde unutmadı. Duygusal bir mesaj yayınlayan Alışık, “Biz kalakaldık küçük bir çocuğun sessiz çığlığında… Ne tarafa dönsek kemik gibi batıyor özlemi kalbimize… Kutlu olsun doğum günün… İyi ki doğdun, iyi ki varsın Sadri Alışık” ifadelerini kullandı

Kerem alışık'tan 'sadri alışık' paylaşımı - magazin haberleri

Ünlü oyuncu Kerem Alışık, 1995’te vefat eden babası Sadri Alışık’ı 96. doğum gününde unutmadı.

Kerem alışık'tan 'sadri alışık' paylaşımı - magazin haberleri

“ÖZLEMİ KALBİMİZE KEMİK GİBİ BATIYOR”

Alışık, babasının doğum gününü Instagram sayfasından yayınladığı paylaşımla kutladı.

Usta oyuncunun efsane sahnelerinden birini Instagram’dan yayınlayan Kerem Alışık, “Sadri Alışık, 96 yaşında… Biz kalakaldık küçük bir çocuğun sessiz çığlığında… Ne tarafa dönsek kemik gibi batıyor özlemi kalbimize… Kutlu olsun doğum günün… İyi ki doğdun, iyi ki varsın Sadri Alışık” ifadelerini kullandı.

Kerem alışık'tan 'sadri alışık' paylaşımı - magazin haberleri

“RAHMETLE, MİNNETLE, ÖZLEMLE…”

60 yaşındaki Kerem Alışık, geçtiğimiz günlerde babası Sadri Alışık’a duyduğu özlemi şu sözlerle dile getirmişti:

Çocuk soruyor; ‘Anne, babam bizimle gelmiyor mu? Anne, ‘Hayır gelmiyor, o gitti’ diyor. Sonra dayanamıyor anne de gidiyor. Çocuk bir başına kalıyor. Anne güzel, güzel anılar gibi güzel, baba hüzünlü, hüzünlü şarkılar gibi hüzünlü. Çocuk güzel anılar gibi özlemli, özlemli şarkılar gibi hüzünlü. Baba Sadri̇ Alışık, anne Çolpan İlhan Alışık, çocuk Kerem Alışık… İnsan, şu kalbinin ortasına batana ‘özlem’ demese, ‘bıçak’ der. Bugün Sadri Alışık’sız 26. yıl… Rahmetle, minnetle, özlemle…

Kerem alışık'tan 'sadri alışık' paylaşımı - magazin haberleri

BABASININ İZİNDE

Babasının tek başına bir konservatuvar olduğunu söyleyen oyuncu Kerem Alışık, şu ifadeleri kullanmıştı:

Şarkısıyla, şiiriyle, resmiyle müthiş özellikli bir adamdı. Ülkesinin bütün yüreklerine ulaşan, samimi, fedakar, candan, önce insan ama yanında hep Çolpan İlhan. Onun sağı, solu, altı, üstü hep Çolpan İlhan, bütün bu başarılarında en büyük pay sahibi diyebilirim. Filmlerinde hep ofsaytta kalan bir adamdır ama hayatın içinde tek golü Çolpan İlhan’dır.

Kerem alışık'tan 'sadri alışık' paylaşımı - magazin haberleri

UNUTULMAYAN FİLMLERDE ROL ALMIŞTI

‘Şaka ile Karışık’, ‘Fıstık Gibi Maşallah’, ‘Helal Olsun Ali Abi’ ve ‘Ah Güzel İstanbul’ adlı unutulmayan filmlerde rol alan oyuncu, komedyen, yönetmen, şair ve ressam Sadri Alışık, Saffet Hanım ve kaptan Rafet Bey’in ilk çocuğu olarak 5 Mart 1925’te İstanbul’da dünyaya geldi.

Asıl adı Mehmet Sadrettin Alışık olan usta oyuncu, ailesinin kendisine ‘Sadri’ diye hitap etmesinden dolayı çocukluğundan beri duymaya alıştığı isimle sanat dünyasında kendini tanıttı.

Kerem alışık'tan 'sadri alışık' paylaşımı - magazin haberleri

Sadri Alışık, Paşabahçe 39. İlkokulu’nda okurken gittiği bir sünnet töreninde izlediği Naşit Özcan Tiyatrosu’nun gösterisi sayesinde yıllarını vereceği tiyatro sanatıyla tanıştı. Gözlemci bir karaktere sahip olan Alışık, kendi piyeslerini hazırlayarak mahalleden arkadaşlarına gösteriler sunmaya başladı.

Ailesinin tiyatrocu olmasına karşı çıkmasına rağmen oyunculuktan vazgeçmeyen sanatçı, üçüncü sınıftayken ‘İstiklal’ adlı piyeste ‘Adalı Halil’ adlı başrolü üstlendi. Alışık, sonraki yıllarda Ziya Ünsel İlköğretim Okulu adını alan Beykoz Ortaokulu’nun ardından İstanbul Erkek Lisesi’nde eğitim gördü.

Kerem alışık'tan 'sadri alışık' paylaşımı - magazin haberleri

GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ RESİM BÖLÜMÜ’NDE OKUDU

Lisedeyken Cağaloğlu Halk Evi’nde tiyatro eğitimine başlayan sanatçı, oyunculuk çalışmalarını, halen ‘Sadri Alışık Tiyatrosu’ adıyla hizmet veren Muhsin Ertuğrul yönetimindeki ‘Küçük Sahne’de sürdürdü.

Alışık, bir süre Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde eğitime devam etti. Çeşitli dergilerde grafikerlik de yapan sanatçı, hayatı boyunca pek çok yağlı boya ve kara kalem çalışmasına imza attı.

Kerem alışık'tan 'sadri alışık' paylaşımı - magazin haberleri

Sadri Alışık, 1940’ta Eminönü Halkevi’ne giderek amatör tiyatro çalışmalarına katıldı. Profesyonel oyuncu olarak ilk kez 1943’te Raşit Rıza Topluluğu’nda sahne alan sanatçı, ardından Karaca, Site, Oraloğlu, Çevre, Oda ve Kent tiyatrolarında çalışmalarını sürdürdü.

Alışık, kısa bir süre gazinolarda gösteri yaptı, 1946’da “Günahsızlar” filmiyle Yeşilçam’a adım attı. Vatani görevini 1946-1949 yıllarında tamamlayan usta oyuncu, 1951’de ilk evliliğini yaptığı tiyatro sanatçısı Neriman Esen ile 1957’de ayrıldı.

Sadri Alışık, 1951’de bir film setinde tanıştığı ve çok sayıda filmde birlikte rol aldığı Ayhan Işık ile Işık’ın 1979’daki vefatına kadar yakın dostluk kurdu.

kaynak:habertürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here