3. doz aşı olacaklar için önemli açıklama: DSÖ uyardı!

0
12
3. doz aşı olacaklar için önemli açıklama: DSÖ uyardı!
3. doz aşı olacaklar için önemli açıklama: DSÖ uyardı!

Koronavirüs aşılarıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Dünya Sağlık Örgütü Baş Uzmanı Soumya Swaminathan, 3. doz aşıyla ilgili önemli bir uyarıda bulundu. Swaminathan, aşı karışımı yaparak ilk ve 2. doz ya da 3. doz olarak farklı üreticilerin aşılarını yaptırmalarının tehlikeli olacağını belirtti. Bu 3. doz aşı Türkiye’de de tartışma konusu olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü, farklı üreticilerin aşılarını yaptırmak konusunda uyarıda bulundu ve bunun tehlikeli bir trend haline gelmeye başladığını söyledi.

‘HALKA BIRAKIRLARSA KAOTİK BİR DURUM ORTAYA ÇIKMASINA NEDEN OLUR’

İnternet üzerinden yapılan bir toplantıda açıklamalarda bulunan Swaminathan ”Burada biraz tehlikeli bir eğilim var. Aşıların karıştırılması ya da eşleştirilmesi konusunda henüz net bilgilere sahip değiliz. Eğer ülkeler ikinci, üçüncü hatta dördüncü doz aşıların ne zaman ve kimin hangi aşıyı olacağı gibi kararları halka bırakırlarsa bu kaotik bir durumun ortaya çıkmasına neden olacaktır” dedi.

TÜRKİYE’DE DE TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

Üçüncü doz aşının gerekli olup olmadığı Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede tartışma konusu. Türkiye 50 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşı hakkı sağlarken Çin Sinovac ya da Alman BioNTech aşılarından herhangi birini olma kararını vatandaşlara bırakmış durumda. Benzer şekilde İsrail’de de üçüncü doz aşı uygulaması yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlar için uygulanmaya başlandı. ABD’deyse üçüncü doz tartışması halen devam ediyor.

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here