Bakan Koca’dan flaş açıklama: Bazı iller için yeni uygulamayı duyurdu!

0
22
Bakan Koca’dan flaş açıklama: Bazı iller için yeni uygulamayı duyurdu!
Bakan Koca’dan flaş açıklama: Bazı iller için yeni uygulamayı duyurdu!

Son dakika… Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, inaktif aşı olan 50 yaş üstü kişilerin ve sağlık çalışanlarının 3. doz aşılarını olabileceklerini belirtti. Bakan Koca ayrıca ”Aşılamada istediğimiz ivmeye henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygulamalarımız olacak.” dedi.

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları:

Salgın hastalığın gündemimizden çıkmaya başladığı artık eski günlerimize kontrollü bir şekilde nasıl döneceğimizi konuştuğumuz aşamaya geldik. Artık tek gündemimiz mümkün olan en yüksek aşılama oranı ile toplumsal bağışıklığı elde etmek.

Aşılamada istediğimiz ivmeye henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygulamalarımız olacak. Gerekirse tüm vatandaşlarımızı bulundukları yerde aşı hizmeti ile buluşturacağız.

Her gün salgın ile ilgili yeni haberler duymaya başlıyoruz. Bu durum çok uzun sürmeyecek. Yeni varyantlardan, mutasyonlardan haberler gelmeye devam edecek. Tüm gelişmeleri yakından takip ediyor, vatandaşımızı bilgilendirerek tedbirler alıyoruz.

‘İNAKTİF AŞI OLAN 50 YAŞ ÜSTÜ 3. DOZ AŞILARINI OLABİLİRLER’

Bugün gündem artık aşıdır. Hastalığı geçirmiş ve üzerinden 3 aydan uzun süre geçmiş vatandaşlarımız aşılarını olabilirler. Üçüncü doz aşı konusunda ise, inakfit aşı olan 50 yaş üzeri ve sağlık çalışanlarımız istedikleri aşıyı olabilirler.

AŞI SERTİFAKASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız ile birlikte tüm ülkelerle görüşerek karşılıklı sertifika anlaşmaları imzalamaktadır. Aşı türü sertifika açısından bir tercih sebebi değildir.

Vatandaşlarımız hastalığı geçirmiş olsa da iki doz aşı yaptırarak sertifika oluşturabilirler.

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here