Kilo verdikten sonra cilt neden sarkar?

Zamanla elastikiyetini kaybeden ciltte sarkmalar oluşur. Ancak cilt sarkması sadece ciltteki esnekliğin olmamasından ibaret değildir. Cilt dokusu genellikle yağdan oluşur ve kilo kaybı ile birlikte ciltte sarkma meydana gelir. Aynı zamanda ani kilo verme cilt sarkmalarının oluşmasında önemli bir faktördür. Ergenlik döneminde yaşanan boy uzaması da cilt sarkmalarına neden olabilir. Bunların yanı sıra yaklaşık sekiz metre uzunluğunda olan bağırsakların vücuttaki konumu dolaylı olarak cilt sarkmalarının oluşmasına neden olabilir. Şekil olarak birbirine karışan bağırsaklar atık maddelerin geçişini zorlaştırdığında ve vücut yağı arttığında kilo vermek daha karmaşık hale gelir. Bundan dolayı cilt sarkmaları meydana gelir.

Cilt sarkması nasıl önlenir?

Sarkık cilt oluşumunu engellemek için öncelikle yavaş yavaş kilo verilmelidir. Elbette herkes kolayca kilo vermek ve daha ince bir görünüme kavuşmak ister. Ancak hızlı kilo kaybı yağların çabuk erimesine ve vücudun incelmesine, cildin bollaşmasına ve sarkmasına neden olur. Kilo verirken kontrol altında olmak daha faydalı olacaktır. Kilo vermeye çalışın, ancak, haftada bir kilodan fazla değil… Bu şekilde kilo verirseniz cilt toparlanabilir ve ciltte sarkma olmaz.

Beslenme dikkate alınmalıdır

Sarkmayı önlemek için protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Besinler açısından, karbonhidrat ve yağları azaltırken proteini artırmak kas kaybını en aza indirecek ve cilt sarkmasını önleyecektir. A, E vitaminleri ve minerallerce zengin besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Sarkmayı önlemenin bir diğer yolu da cildinizin nem seviyesini yüksek tutmaktır. Cilt nemlendirilmediğinde kırışıklıklar ve cilt sarkmaları ortaya çıkar. Nem eksikliği olan cildin sarkmasını önlemenin yolu, vücudunuzu nemli tutmaktır.

Su içmeyi ihmal etmeyin!

Su içmenin hem cilt sağlığı hem de kilo verme üzerinde çok önemli bir etkisi vardır. Ortaya çıkan sarkma, kuru cilt sorunudur. Bol su tüketilmelidir. Günlük 9-10 bardak su tüketimi cilt sarkmalarının oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, cildinize masaj yapmalısınız. Masaj vücudun esnekliğini artırır. Masaj ciltteki kan damarlarını uyarır ve kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımı hızlandığında cilt kendini daha çabuk toplamaya başlar. Böylece cilt sarkması engellenir.

Sarkan cilt nasıl düzeltilir ve elastikiyeti nasıl kazandırılır?

Vücudun belirli bölgelerindeki deri sarkmalarının en kesin çözümlerinden biri spor yapmaktır. Spor ve düzenli egzersiz kasları güçlendirir. Özellikle ağırlık çalışmaları sarkan derinin toplanma sürecini hızlandırır. Böylece zamanla vücut kendini toplamaya başlar.

Yaşınız kaç olursa olsun, bu kadar uzun süre hareketsiz kalmamalısınız. Düzenli ve sürekli egzersiz hareketleri sarkma oluşumunu engelleyecek ve olan sarkmaların toparlanmasını sağlayacaktır. Spor yapmak hem ruh hem de beden sağlığı için çok önemlidir. Günlük hayatta kendi başınıza yapabileceğiniz egzersizler şunlardır:

Karın bölgesini sıkılaştırmak için; mekik çekmek en tanıdık ve faydalı yöntemdir. Bacakları ve kalçaları sıkılaştırmak için; Bisiklete binmek, yüzmek, koşmak veya yürümek iyi gelecektir.

Kol bölgesini sıkılaştırmak için; ağırlık kaldırmaktan, yüzmekten veya diğer kuvvet egzersizlerinden faydalanabilirsiniz. Koltuk altı sarkmalarından büyük ölçüde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yüz ve boyun bölgesini sıkılaştırmak için; yüz kaslarınızı germelisiniz. Yüz masajı, yüzünüzdeki kasların çoğunu çalıştırır. Bu, boyun bölgesindeki sarkmayı ve yüzünüzdeki çizgilerin esneyerek daha düzgün hale gelmesini sağlayar. Özellikle gelişim çağında yediğiniz besinler vücudunuzun gelişiminde oldukça önemlidir. Bu nedenle proteinden zengin ve yağsız besinler tüketmelisiniz.

Hangi işlemleri tercih edebilirsiniz?

Sarkma probleminde son çare ise ameliyattır. Deri sarkması yaşayan kişi genç ise cildin toparlanması daha kısa sürecektir. Fakat belli bir yaştan sonra cildin kendini toparlaması daha uzun sürecektir. Bu durumdaki kişiler öncelikle yukarıdaki altı adımı denemeli ve sabırlı olmalıdır. Sonuç alınamazsa ve psikolojik olarak buna hazırsa ameliyat yapılabilir.

Yağ aldırma ameliyatı olarak da adlandırılan liposuction, vücuttaki fazla yağın vakum tekniği ile alınarak vücuttan alınması işlemidir. Karın, uyluk, kollar ve boyun gibi çeşitli vücut bölgelerine yapılabilir. Bu operasyonel prosedür genel anestezi altında gerçekleştirilir. Uyluk ve karın gibi belirli vücut kısımlarında da yapılabilir. Hasta doktorun talimatlarına uyabilirse bu işlem herhangi bir komplikasyon olmadan gerçekleştirilebilir.

Liposuction genel olarak genetik, hamilelik, sağlıksız beslenme gibi çeşitli nedenlerle belirli bölgelerde biriken yağlardan kurtulmak için yapılır. Erkeklerde meme büyüme bozukluğu gibi diğer durumları da tedavi edebilir. Liposuction, belirli bölgelerdeki yağ hücrelerinin azalmasıyla sonuçlanır. Alınan yağın boyutu bölgenin hacmine ve görüntüsüne bağlıdır. Hastanın kilosu sabit kaldığı sürece işlemin etkileri genellikle kalıcıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here