DSÖ’den korkutan aşı açıklaması! Tükendi

0
56
DSÖ’den korkutan aşı açıklaması! Tükendi
DSÖ’den korkutan aşı açıklaması! Tükendi

Dünya Sağlık Örgütü’nün kıdemli danışmanı (WHO) Dr. Bruce Aylward, Covax programı kapsamında 131 ülkeye 90 milyon doz aşı dağıtıldığını duyurarak korkutan açıklamada bulundu. Dr. Bruce Aylward yoksul ülkelere aşı yardımında bulunmak için kurulan Covax programının, faaliyetlerine devam edebilmesi için yeterli miktarda Covid-19 aşısına sahip olmadığını duyurdu.

“AŞI İSTİFÇİLİĞİNE SON VERİN”

Afrika’da bazı ülkelerde salgında yaşanan üçüncü dalgayla birlikte aşılama sıkıntıları doğdu. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Pazartesi günü yaptığı açıklamada zengin ülkelere yönelik “aşı istifçiliğine son verin” çağrısı yaptı.

Kıta genelinde bugüne kadar toplamda 40 milyon aşı uygulandığını ve bu da nüfusun yüzde 2’sine tekabül ettiğini söyleyen Ramaphosa, hükümetinin bölgesel bir merkez oluşturmak amacıyla Güney Afrika’da daha fazla aşı üretmek için Covax ile birlikte çalıştığını söyledi.

İKİ MİLYAR DOZ

Covax zengin ülkelerin yoksul ülkelere aşı sağlamak için yardım etmesi amacıyla kuruldu. DSÖ ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından yönetilen Covax, ilk olarak 2021’in sonuna kadar dünya çapında iki milyar doz sağlama hedefi belirledi.

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here