Kan gruplarıyla ilgili bilim camiasında yeri yerinden oynatan araştırma! En sıkıntılısını buldular

0
14

Londra King’s Koleji’nden araştırmacılar, kan gruplarıyla ilgili çok önemli bir araştırmaya imza attı. A kan grubundaki belirleyici enzimlerin, diğer gruplara göre daha az olduğunu belirten bilim insanları, bu gruptaki insanların koronaya ve çeşitli hastalıklara daha sık yakalandığını açıkladı. Ayrıca bu kan grubundaki insanlar, koronayı daha şiddetli geçiriyor.

Kan gruplarıyla ilgili araştırmalar dünya genelinde en çok merak edilen araştırmaların başında geliyor. Daha önce Londra Üniversitesi’ne bağlı Royal Holloway Üniversitesi’nde yapılan araştırmada en sağlıklı kan grubunun 0 olduğu ortaya çıkarıldı.

Bu sefer ise Londra King’s Koleji’nden araştırmacılar, kan grupları üzerinde 3.000’den fazla proteini analiz etti. Çalışma sonucunda A kan grubundaki bir proteinin, daha şiddetli korona geçirmeye neden olduğu belirlendi.

Koronavirüs gelişme riskini artıran proteinlerden biri olan ABO da kan gruplarımızı belirliyor. Bilim insanlarının çalışmasında ayrıca A grubundaki bu enzimin, diğer kan gruplarına oranla vücudu hastalığa daha açık tuttuğu saptandı.

Bilim insanları, şu ana kadar ulaştıkları bulguların dikkate değer olduğunu düşünüyor. Araştırmanın genişletilmesi için A kan grubu üzerindeki çalışmaların detaylandırılacağı ifade edildi.

kaynak: haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here