Uğur Şahin ve Özlem Türeci 1.5 yıl sonra aşı oldu! Sebebini açıkladılar

0
54
Uğur Şahin ve Özlem Türeci aşı oldu
Uğur Şahin ve Özlem Türeci aşı oldu

Koronavirüse karşı en etkili aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çifti yeni aşı oldu. Alman BioNTech firmasının kurucusu Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci, geç aşılanmalarının sebebini açıkladı.

BioNTech’in kurucusu iki Türk ile 200 çalışanının çift doz aşılanması daha yeni bitti. 56 yaşındaki Prof. Dr. Uğur Şahin, kendisi ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin geç aşılanmasının nedenini şöyle anlattı:

“Çalıştığımız ülkenin kanunları ve şirketin düzenlemeleri gereği, ürettiğimiz aşıyı kendimize yapmamıza bu zamana kadar izin verilmedi. Aşının öncelik listesinin dışına çıkılmasına kesinlikle müsaade edilmiyor.”

Şirketin üst kademelerinde yer alanlarla, klinikte çalışanların, yeni varyantların çıktığı bu süreçte riske girmesi yasak. Uğur, “Amacımız 2021’de 1.3 milyar doz üretmek. Bu da ancak 7/24 kesintisiz çalışma ile mümkün. Ekip üyelerimizi COVID-19’dan koruyabileceğimizden emin olmalıyız. Kanunen şirket çalışanlarını klinik denemelere bile dahil etmek mümkün değil” diye konuştu.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çifti, dünyanın ilk acil kullanım onayı alan aşıyı Pfizer şirketi ile birlikte üretti. Çift, Almanya’nın en büyük nişanına layık görüldü.

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here