Uzmanlardan kritik uyarı: Nezleye benziyor ama öldürüyor!

0
9

Koronavirüs salgını hızını kesmeden yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de vaka sayısı son 24 saatte 50 bine dayandı. Bu durum endişeye neden olurken, uzmanlardan da uyarılar geliyor. Son dönemde koronavirüs tespit edilenlerin çoğunda nezle belirtileri görülüyor. Uzmanlar bu durumun yol açtığı “Pandemi hafifliyor” düşüncesinin çok tehlikeli olduğu uyarısı yaptı. Prof. Dr. İsmail Balık, ‘Hastalık nezle belirtisi gösteriyor. O zaman normalleşme başlayacak’ algısı yanlış. Semptomlar nezle-grip benzeri olsa bile unutmayalım bu hastalık öldürüyor.” dedi.

‘BULAŞ RİSKİ DE ARTTI’

Prof. Dr. Levent Akın: COVID-19 nezle-grip benzeri semptomlar gösterebilir. Zamanla semptomlarında değişim de olabilir. Şu an korona çok yaygın biçimde, benzer hızlarla hastalık meydana getiriyor. Ağırlaşma süresi hızlandı. Ölümlerde artış da mevcut. Güney Afrika mutantında da artış var. Bunun sayısının artması önlemleri daha dikkatli almamız gerektiğini gösteriyor. Çünkü bu mutantta aşıya karşı direnç de var. COVID-19 pandemisi tüm yakıcılığıyla devam ediyor. Bulaş riski de arttı. Sırası gelen vatandaşlar beklemeden aşı olmalı.

‘ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE ARTIŞ VAR’

Prof. Dr. İsmail Balık: Şu anda COVID-19 belirtileri nedeniyle hastalığın nezle gibi seyrettiği algısı var. Ancak İngiliz varyantının daha az hastalık yaptığı, daha az ölüme neden olduğunu söylemek mümkün değil. Çocuklarda ve gençlerde artış var. Dolayısıyla ‘Hastalık nezle belirtisi gösteriyor. O zaman normalleşme başlayacak’ algısı yanlış. Semptomlar nezle-grip benzeri olsa bile unutmayalım bu hastalık öldürüyor.”

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here