Marketlerde yeni uygulama: Bugün başladı! Hangi ürünlerin satışı yasaklandı?

0
25

Marketlerde yeni dönem bugün başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen marketlerle ilgili genelge bugün uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

MARKETLERDE BU ÜRÜNLER SATILMAYACAK

Yeni alınan kararlarla birlikte, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 7 Mayıs 2021 Cuma bugünden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek. Parfüm ve kozmetik ürünleri ise satılamayacak.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek

ONLİNE ALIŞVERİŞ YASAK MI?

Marketlere getirilen yeni yasaklar ardından birçok soru işareti doğdu. Marketlerdeki hangi ürünlerin satışı yasaklandı? Market yasakları ne zaman başlayacak? Online alışveriş yasak mı? Yasaklar hakkında İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı’dan açıklama geldi. Çatak online alışveriş konusuna da değindi.

Online alışverişlerle ilgili bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını belirten Çataklı şunları söyledi: “Düzenlemeler cumartesi pazar döneminde yaptığımız düzenlemedir. Tam kapanma sürecine yayıldı. Bu dinamik bir süreç yeni durumlar ve ihtiyaçlar karşısında yeni tedbirler alıyoruz”diye konuşan Çataklı, marketlere getirilen yeni yasaklarla ilgili olarak,”Buradaki temel amaç minumum yoğunluk ve en zaruri ihtiyaçların karşılanarak bu sürecin atlatılması”

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here