2 bin 400 yıllık leleg yolu turist çekecek

0
102

HEDEF 12 AY TURİZM

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Bodrum Tanıtım Vakfı (BOTAV) işbirliğiyle La Quinta By Wyndham ev sahipliğinde gerçekleştirilen Leleg Yolu Çalıştayı tanıtım toplantısında ilçede turizmin geliştirilmesi ve 12 aya yayılması için yapılması gerekenler masaya yatırıldı. TÜRSAB Alternatif Turizm İhtisas Başkanı Mustafa Demir, dokuz antik kenti birbirine bağlayan yolun dünya turizmine kazandırılmasının önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

ZENGİN POTANSİYEL

Bodrum’un her köşesinin ayrı bir zenginlik ve güzellik sunduğunu dile getiren Demir, “Uzun uğraşlar sonucu yeniden yaşama geçirilen Leleg Yolu projesi ilçemizin turizm potansiyelini dört mevsim birden yaşatacak imkanlar sunuyor. Yürüyüş, bisiklet ve diğer doğa sporlarının yanı sıra zeytinyağı tadımı, yöresel yemekler, mantar toplama, yöreye özgü diğer kültürel zenginlikler de bir arada sunulacak” dedi. Mustafa Demir, sözlerine şöyle devam etti:

HER MEVSİM BAHAR

“Leleg Yolu’nun tanıtımı için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden turizm profesyonellerini, satın alma heyetlerini, medya ve seyahat acentelerini 5-8 Nisan’da Bodrum’da misafir edeceğiz. ‘Bodrum’da her mevsim bahardır’ mottosu ile Bodrum’un güzelliklerini tanıtarak, kısalmakta olan turizm sezonunu uzatmaya gayret edeceğiz. Yıllarca, turizmcilerin hayali olan ‘12 ay turizm’ kavramının uzun vadeli planlamayla mümkün olacağına inanıyoruz.”

HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Kaymakam Bekir Yılmaz: Bodrum’un gerçek potansiyelinin ortaya çıkarılması için önemli bir işbirliğine imza attık. Bodrum’un kültürel varlıklarının, zenginliklerinin turizme daha iyi sunulmasını hedefliyoruz. Amacımız dört mevsimi süreklilik arz eden bir turizm anlayışını Bodrum’a getirebilmek.

Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu: Dünya markası Bodrum’da alternatiflerle turizmin 12 aya yayılması gerekiyor. Şu anda kazı çalışmaları ve arkeolojik çalışmalar sürüyor. Leleg Yolu’nun bölgemiz ve ülkemiz için önemini biliyoruz. Bu konuda her türlü işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz.

Ticaret Odası Meclis Üyesi Toros Demirdöven: Bu projeyi Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ile hayata geçirdik. Antik Leleg Yolu’nun tanıtımı bugüne kadar tam anlamıyla yapılamadı. İnşallah bundan sonra ortam müsait olur ve büyük bir ekiple bu yolun yurt genelinde ve yurtdışında tanıtımını yaparız.

kaynak:hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here