Kaya mezarları ilçe turizmine kazandırılacak

0
107

TEMİZLİK ÇALIŞMALARI YAPILDI

Gökçebel Mahallesi’nde bulunan Roma dönemine ait kaya mezarları ve sunu çukurlarının yer aldığı park alanı ile Türkbükü’ndeki Roma dönemine ait kaya mezarların yer aldığı alanda Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nun, ilçenin tarihsel mirasını ortaya çıkarmak için hazırladığı projeler kapsamında temizlik çalışmaları başlatıldı.

GEÇMİŞ GELECEKLE BÜTÜNLEŞECEK

Başkan Ahmet Aras, çalışmalar sonrasında, Karia’nın Roma dönemi ölü gömme adetlerinin önde gelen örneklerinden olan kaya mezarlarının rölövelerinin alınarak hazırlanacak projeleri Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayına sunacaklarını söyledi. Bodrum’un geçmişini gelecekle bütünleştirip tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını belirten Aras, şunları kaydetti:

3 BİN 500 YILDIR YAŞAYAN KENT

“Üzerinde bulunduğumuz yarımada, binlerce yıldır hayatla iç içe. Bildiğimiz kadarıyla 3 bin 500 yıldır burada medeniyetler var olmuş ve hiçbir zaman terk edilmemiş. Hep canlı kalmış. Bodrum günümüzde bile hala 24 saat yaşayan yer olarak biliniyor. Biz Bodrum’u şu anda ayakta kaldığı kadarıyla eski dokusuna döndürmeye çalışıyoruz. Bu coğrafyaya saygı duyulmasını istiyoruz.”

kaynak:hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here