Seyahat planı olanlar dikkat! Son 7 gün kaldı

0
28
Seyahat planı olanlar dikkat! Son 7 gün kaldı
Seyahat planı olanlar dikkat! Son 7 gün kaldı

Kimliğini hala değiştirmemiş vatandaşlara flaş uyarı geldi. KKTC’ye seyahat edecek vatandaşlar eski kimliğinizi hala değiştirmediyseniz 30 Haziran’a kadar değiştirmek zorunda oldukları bildirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Havalimanı Şube Müdürlüğünden alınan bilgilere göre KKTC’ye gidecek Türk vatandaşlarının 30 Haziran itibarıyla yeni tip kimlik kartları kullanılması gerektiği öğrenildi.

KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kimlik kartı başvuruları, “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabilecek.

Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilecek.

İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik bir adet fotoğraf istenecek.

Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda ise nedeni sisteme kaydedilecek.

On beş yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecek. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartlarına basılabilecek.

KİMLİK YENİLEME BELGELERİ NELER?

Yeni doğan kimlik kartı için:

Anne veya babanın şahsen ve Nüfus Cüzdanı/Kimlik kartı ile başvurusu

Doğum Belgesi

Kimlik kart bedeli ücretsizdir.

Not: Bebeğe, Geçici Kimlik kartı verilirken, şifre içeren zarf verilmez.

Yeni Kimlik Kartı almak için, 15 yaşından küçükler için başvuru belgeleri ve gereklilikler:

Nüfus Cüzdanı

Banka dekontu (Güncel ücret listesi ve Anlaşmalı Banka listesi aşağıdadır.)

Velisi (Anne veya Babası, 15 yaşında küçüklerin kendilerinin gelmesine gerek yoktur.)

kaynak:egehaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here