Yenice nerede? Yenice nereye bağlı? Yenice hangi şehirde? Yenice’nin tarihçesi ve idari yapısı!

0
58
Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen yerler arasında yer alan Yenice, internette Yenice nerede? Yenice nereye bağlı? Yenice hangi şehirde? Yenice’ye nasıl gidilir? Yenice’nin tarihçesi ve idari yapısı! soruları ile araştırılmaktadır. Peki, Yenice nerede? Yenice nereye bağlı? Yenice hangi şehirde? Yenice’nin tarihçesi ve idari yapısı! ayrıntılar haberimizde…

Çanakkale ilinin güneydoğusunda, doğuda ve güneyde Balıkesir ile, kuzeyde Biga ve Çan ilçeleri, batıda Bayramiç ilçesi ile çevrilidir. Sizler için en doğru bilgileri araştırıyor. Doğru kaynak için doğru yerdesiniz.

Deniz seviyesinden 276 metre Yükseklikte olan yerleşim merkezinin kuzeyinde Güre Dağı ve güneybatı yönünde yer alan Asar Dağı yükseklikleri 960 metreyi bulur.

Yenice, Kınık boyu Türklerinin Kızıl Keçeli grupları tarafından 19. yüzyılda bir köy olarak kurulmuştur. 1936’ya kadar Balıkesir ilinin Gönen ilçesine bağlı bir köy olan Yenice, 15.06.1936 tarih ve 3012 sayılı kanunla ilçe yapılarak Çanakkale iline bağlanmıştır. 1953 yılında ilçede yaşanan depremin ardından ilçe merkezi bugün bulunduğu konuma taşınmıştır.

Kaynak: Haberler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here